Tavs mērķis - tuvāk, nekā tu domā. Žurnāls Apelsīns 2005.gada janvāris.

Pārkāpjot jauna gada slieksnim un aizdomājoties par laika plūstošo dabu, daudzi sevi pieķeram pie domas - kā gribētos to un vēl šo... Ak, ja vien šīs labi iecerētās vēlmes pēcāk neaizslīdētu garām kā debesu plašumos bezmērķīgi klejojoši rozā mākoņi! Kā ieviest skaidrību vēlmju juceklī? Kā noskaidrot savus patiesos mērķus? Un kā panākt to drīzu īstenošanos reālajā dzīvē?

 

Šajos jautājumos skaidrību palīdzēja ieviest Jauno psiholoģiju centra vadītāja, neirolingvistiskās programmēšanas (NLP) speciāliste, Dace Rolava.

 

Uzziņai

Kas ir NLP? Neirolingvistiskā programmēšana kā jauns praktiskās psiholoģijas virziens, kas pēta cilvēku uzvedības modeļus, radās pirms 30 gadiem ASV. Cenšoties izprast vairāku veiksmīgu cilvēku, (to skaitā psihoterapeita M. Eriksona, multiplikācijas filmu radītāja V. Disneja, zinātnieka A. Einšteina) uzvedību, izturēšanos, domu gaitu un valodu, tika pierādīts - eksistē noteikti uzvedības modeļi, kurus apgūstot, iespējams kļūt veiksmīgākam arī savā dzīvē. Šogad aprit desmit gadi, kopš NLP metode kļuvusi pazīstama Latvijā.

 

Kāpēc ar vēlmēm vien nepietiek?

Pētot veiksminiekus dažādās dzīves jomās, izkristalizējās atziņa - šie cilvēki ir ļoti mērķtiecīgi un dzīvē vadās pēc noteiktas sistēmas, kas kalpotu tā labā, lai iecerētie mērķi tiktu īstenoti. Kā norāda Dace Rolava, šīs tehnikas soļi savā būtībā ir ļoti vienkārši. Rodas jautājums - tad kādēļ pasaulē ir tik daudz cilvēku ar nepiepildītiem sapņiem un vēlmēm? Kas mūs kavē būt veiksmīgiem? NLP pētnieki secinājuši: cilvēki bieži vien par saviem mērķiem domā maldīgi. "Ļoti bieži tās ir tikai vēlmes - vēlos mācīties svešvalodas, vēlos mācīties augstskolā, vēlos automašīnu, dzīvokli, jaunu kažoku... Analizējot vēlmju dabu, konstatēts, ka tās lielākoties nav motivētas un drīzāk līdzinās iegribām, nevis noteiktiem mērķiem. "Taču, tas nenozīmē, ka vēlmes būtu jānoliedz - gluži otrādi, no vēlmēm iespējams izkristalizēt mērķus - ko tieši mēs vēlamies sasniegt," viņa norāda.

 

Ko piedāvā citi, un ko velies tu pats?

"Pavaicājiet sev: "Vai nav tā, ka savā dzīvē pārāk bieži vados pēc mērķiem, kurus man piedāvā citi? Jo man, iespējams, nemaz nav skaidra savu plānu redzējuma... Cik ilgi vērts darboties citu cilvēku mērķu labā un pildīt tos kā savējos? Vai nav pienācis laiks par saviem mērķiem parūpēties pašam? Vērts apsvērt - diendienā nododoties darbam, kas sev nepatīk, jārēķinās, ka tas nogurdinās vismaz trīsreiz vairāk, nekā darbs, kas liktos sirdij tuvs un patīkams. Turklāt ar to saistītā nerimstošā nomāktība var novest pie dažāda veida psihosomatiskām saslimšanām - tas ir, slimībām, kuru cēloņi lielākoties ir psiholoģiski," brīdina speciāliste. "Turpretim darbs, ko dari ar prieku līdzinās vaļaspriekam, tas nenomāc un nenogurdina. Ja arī nogurdina, tas ir patīkams nogurums - ar baudu un gandarījumu par padarīto, kas ļauj justies laimīgam."

 

Vai var ieplānot mīlestību?

Pretēji iepriekš gaidītajam, ka iemīlēšanos, mīlestību un no tās izrietošu ģimenes veidošanu varētu uzskatīt par dzīves sfēru, kas mērķtiecīgai plānošanai un kalendārā zīmēšanai tik viegli vis nepakļaujas, Dace Rolava pauž pretēju viedokli. "Partnera izvēle var būt ļoti apzināta. Tas nozīmē -tikties, meklēt, interesēties par sev līdzīga tipa cilvēkiem. Ģimenes dzīve var būt kā apzināts plāns, kas ietver vairākas sastāvdaļas, tai skaitā ieplānotu laiku gan partnerim, gan bērniem, visiem kopā un arīdzan tikai sev vienam. Iespējams, ceļā uz kādu citu mērķi tas prasīs atpūtas brīžus - piemēram, pauzi darbā, lai izbaudītu kāzu ceļojumu, gadu mājās, lai diendienā būtu kopā ar mazuli. Un arī tam nepieciešama plānošana - gan finansiālo, gan laika resursu ziņā."

 

Kā savaldīt vēlmes un nonākt pie konkrētiem mērķiem?

Kā skaidro NLP meistare vēlmes tēlaini var pielīdzināt pļavā brīvi auļojošam zirgam - "Varam priecāties par skaisto ainu, taču tas arī ir viss -šo zirgu mēs nespējam ietekmēt un vadīt. Ja zirgu iejūgsim ratos, arī tad tas turpinās skriet kā skrējis. Taču, ja ratos sēdīsies pats un ņemsi grožus savās rokās, zirgs skries tieši tur, kur tu viņu vadīsi. Citiem vārdiem, atskārstot -tas, kā veidojas nākotne, vislielākajā mērā ir atkarīgs no sevis paša, aizsākas ceļš virzienā uz mērķu realizēšanos.

Definējot mērķi, svarīgi to nesajaukt ar starpmērķi. Mans mērķis - iegūt augstskolas diplomu... Vai tiešām? Vai drīzāk nav tā, ka īstais mērķis varētu būt stabils, labi atalgots darbs? Bieži vien mērķi mēdz būt maldinoši arī tādēļ, ka to pamatā ir kāds aizbildinājums - tā vēlās vecāki, tā pieklājas sabiedrībā... Šāds aizbildinājums līdzinās vairogam, aiz kura var labi paslēpties, taču tas nespēj sniegt vajadzīgo gandarījumu. Tieši tāpēc groži ir jāņem savās rokās! Bet tiklīdz tas ir noticis, jāzina galamērķis - uz kurieni vēlos doties, un cik ilgu laiku tas prasīs? Ko darīt, ja nemaz īsti nezinu, ko vēlos sasniegt nākotnē? NLP speciāliste iesaka praktisku padomu: "Palaidiet šo zirgu izskraidīties brīvībā - tas ir, atrodiet mirkli, kad jūs neviens netraucē, paņemiet baltu lapu un, novelkot svītru pa vidu, sadaliet to divās daļās. Iedziļinoties sevī, kreisajā pusē uzrakstiet to, ko jūs NEVĒLATIES: nevēlos zaudēt savu apdzīvojamo platību, ģimeni, darbu, nevēlos neveiksmīgi apprecēties, nevēlos strauji novecot, nevēlos saslimt - it visu, kas vien nāk prātā. Sākot ar nevēlamā apzināšanos, drīzāk kļūst skaidrs -varu dzīvot tieši tā, kā vēlos. Tādēļ turpiniet aizpildīt lapu, labajā pusē sarakstot, ko tā vietā jūs ļoti VĒLATIES: vēlos dzīvot Rīgā, vēlos vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, vēlos labāk apmaksātu darbu...Tad ar izslēgšanas metodi izvirziet sev prioritātes - kuras no vēlmēm šķiet vissvarīgākās? Tādejādi vēlmju haosā ieviešas noteikta kārtība un tajā iezīmējas noteikti mērķi."

 

Kas ir galvenā prioritāte?

"Uzreiz varu pateikt priekšā, ka viena no būtiskākajām prioritātēm ir zināma," ieteicas speciāliste. "Tā ir laba veselība! Tikai tad, ja esi vesels, vari mācīties, veidot veiksmīgu karjeru un ģimenes dzīvi. Bet laba veselība ir diezgan abstrakts jēdziens. Kā to realizēt? Visdrīzāk tam sekos apakšpunkti - man nepieciešamas fiziskas aktivitātes, vēlos mainīt ikdienas ēdienkarti, iespējams, jau sen nepieciešama vizīte pie ārsta. Katram no apakšpunktiem, sekos sīkāki mērķi - vajadzētu apmeklēt baseinu, vingrot, vairāk laika pavadīt svaigā gaisā...

Nākamais solis - mērķim jābūt ieplānotam kalendārā, tad tas kļūst pavisam konkrēts. Attiecībā uz fiziskām aktivitātēm var iezīmēties šāds plāns -otrdienās un ceturtdienās eju uz aerobiku, piektdienas vakarā mani gaida baseins, sestdienas centīšos veltīt izbraucieniem ar ģimeni pie dabas — pavisam konkrēta shēma galvenā mērķa realizēšanai.

Taču var gadīties, ka kāds izvirzītais mērķis nav tik viegli sasniedzams. Iespējams, lai līdz tam nokļūtu, nepieciešams īstenot vairākus starpmērķus. Varbūt mērķa sasniegšanai pietrūkst noteiktu resursu - ja trūkst zināšanu, starpmērķis ir mācīties, ja pietrūkst naudas, - to jāsakrāj vai jārod iespēja aizņemties. Iespējams, mērķa realizēšanai sev jādod papildu laiks, iespējams, būs nepieciešami brīži, lai apstātos, atpūstos un iesākto turpinātu ar jauniem spēkiem. Taču skaidrs ir viens - tiklīdz ceļš līdz mērķim ir saplānots un iezīmēts kalendārā, rodas skaidrība - šobrīd es strādāju, izvirzu kādu starpmērķi vai ieturu pauzi un atpūšos sava galvenā mērķa dēļ. Un ir tik patīkami apzināties - esmu uz pareizā ceļa!"

 

Vai esmu gatavs mainīties?

"Nereti izvirzītais mērķis liek kardināli mainīt savu līdzšinējo uzvedību un priekšstatus par pasauli. Bieži vien tas var izrādīties ļoti grūti - no kaut kā ir jāatsakās, kas cits ir jāapgūst un jāpieņem no jauna. Taču cieši apņemoties -esmu gatavs mainīties līdz pat mērķa sasniegšanai, šis ceļš var sniegt tik pat lielu gandarījumu kā izvēlētā mērķa sasniegšana. Jāielāgo - izmaiņas ienāks ne tikai jūsu dzīvē. Nedrīkst aizmirst pavaicāt - vai un kā tas mainīs manu līdzcilvēku dzīvi? Kādu iespaidu tas atstās plašākā mērogā? Vai tam būs pozitīvas sekas?

Ceļā paraugieties atpakaļ uz jau sasniegto - kā tas mani tuvinājis mērķim? Cik tālu vēl jāiet? Nekad nevajadzētu baidīties arī no jautājuma - vai esmu izvēlējies pareizo ceļu? Vai šis mērķis man vēl arvien ir tik ļoti nozīmīgs? Varbūt domas mainījušās... Krist izmisumā? Nē! Varbūt pēc ilgāka laika varēsiet secināt - pats Dievs man stāvējis klāt, neļaudams sasniegt šo mērķi, taču tā vietā piedāvājis citu - daudz labāku. Tādēļ nav jābaidās no dzīves piespēlētajām iespējām! Taču vēl jo svarīgāk - neaizmirst, ka nekad nav par vēlu visu sākt no jauna, izvirzot sev jaunus mērķus," rosina Dace Rolava.

 

Ieva Krūmiņa