INESE ELSIŅA. Madonas avīze „Stars”

Mūsu uzvedība un sasniegumi lielā mērā atkarīgi no tā, kā jūtas mūsu dvēsele. Dvēseles stāvoklis savukārt atkarīgs no emocijām un domām, īpaši no tām, kuras nofiksētas zemapziņā.

Tā uzskata Bc. psych. Dace Rolava un Madonā piedāvā personības attīstības kursus. Divas nodarbības kursu ietvaros jau notikušas, par ko būs nākamā saruna?

Stāsta Dace Rolava, Jauno psiholoģiju centra direktore: — Nākamā nodarbība, kas notiks 16. maijā Madonas mūzikas skolā, noderēs visiem interesentiem, pat ārstiem un medmāsām. Tās tēma būs „Psihosomātiskās sakarības un mūsdienu cilvēks”. Psihosomātika jeb rekreatīvā psihokatalīze ir jauns praktiskās psiholoģijas virziens, ko izstrādājis Maskavas psihoterapeits, psihiatrs Andrejs Jermošins. Par šo tēmu viņš uzrakstījis grāmatu, top arī otra. Darbu ar lietām ķermenī A. Jermošins nosaucis par rekreatīvo psihokatalīzi. Tā ir principiāli jauna pieeja ar emocionāliem pārdzīvojumiem saistītu problēmu risināšanai. Šī tēma pēta cilvēku sajūtas. Daudzu slimību iemesls jāmeklē cilvēka psiholoģiskajā stāvoklī, kuru nevar koriģēt ar medikamentiem. Un kādēļ gan organismu apgrūtināt ar tabletēm, ja ir labāks paņēmiens iemācīties pierastos tēlos formulēt savu problēmu un tādā veidā atklāt slimības cēloni, tās izraisītāju? Savas sajūtas katrs var aprakstīt ar ārējām lietām, mēs tā arī sakām: „Sāp galva tā, it kā ap to būtu stīpa uzlikta” vai „Sajūta tāda, kā spainis galvā būtu uzmaukts”; „Dur kā ar īlenu”; „Kājas tik smagas kā pielietas ar svinu”. Andrejs Jermošins šīs līdzības pētījis vairāk nekā 10 gadu, un sasaistījis tās ar klīniskajiem pētījumiem (pēc izglītības viņš ir psihiatrs). Darba rezultātā izstrādāts tests.

Lūk, savā nodarbībā runāšu par cilvēka pašsajūtu tieši no psihosomātiskā viedokļa. Testu izmantošu kā diagnostikas instrumentu. Pēc šī testa izpildīšanas katrs saņems individuālu diagnostiku, cēloņu skaidrojumu par to, kas notiek ķermenī, kādēļ ir konkrētie sajūtu atspoguļojumi. Tests parādīs katra cilvēka individuālo veselības stāvokli, kā arī tā brīža psiholoģisko situāciju: par ko cilvēks uztraucas, nervozē, baidās. Skaidrošu, kas organismā slimo, ja bieži esam dusmīgi; kas notiek, ja negatīvi domājam. Nodarbībā (no pulksten 10 līdz 17) varēs izzināt gan teoriju, gan diagnostiku, gan iegūt rezultātus. Apgūsim elpošanas  un vingrošanas prakses, kā dažādās situācijās var uzlabot pašsajūtu un pat novērst kādas vainas.

Pats lielākais ieguvums no šī semināra būs tas, ka daudzas psiholoģiskās un fiziskās problēmas ikviens varēs novērst, ja pats ar sevi strādās. Informēšu par dažādām praksēm, ko cilvēki var veikt. Mēs apgūsim septiņus pamatprincipus ilgam, veselīgam un laimīgam mūžam. Uzvedības modeļi, kā jāēd, jāelpo, jāguļ, kā jāstrādā ar savu ķermeni, lai slimība atkāptos. Daudzas vainas rodas no tā, ka nepareizi sēžam, nepareizi lietojam šķidrumu; nodarbībā katrs varēs padomāt, kā viņš veic šīs ikdienišķās darbības. Tests dod iespēju cilvēkam lasīt sevi kā atvērtu grāmatu. Skatīšos un stāstīšu, ko viņš ēd, kā guļ, kā ģērbjas, ko lieto ikdienā. Izsniegšu vingrojumu aprakstus, lai katrs no mums pievērstu uzmanību savam mugurkaulam, iemācītos pareizi elpot, kas palīdz atbrīvoties no liekās informācijas, ļauj vieglāk domāt un uztvert apkārtni. Pulksten17 no mūzikas skolas telpām ikviens izies kā sakārtotāks cilvēks.