Apgūsti tehnikas, kas trenē atmiņu.

Ikdienā ap mums virmo milzum daudz informācijas, un daļu no tās jāpatur prātā ilgāku laiku. Kā uztrenēt atmiņu, stāsta Sieviešu Kluba eksperte, neirolingvistiskās programmēšanas trenere un hipnopsihoterapeite Dace Rolava.

Atmiņas vingrināšanu sauc par eidētiku. Šī zinātne trenē trīs atmiņu veidus: redzes, taustes jeb taktīlo atmiņu (piemēram, process, kad plauksta cenšas atcerēties virsmu, formu, vai struktūru) un dzirdes atmiņu. Eidētika ir mehānisms, kas palīdz attīstīt spēju atcerēties arī arvien vairāk informācijas. Tam paredzētas speciālas tehnikas un uzdevumi. Atmiņas „palielināšana” tiek trenēta, ar attēlu, ciparu un karšu palīdzību.

Latvijā darbojas profesionāla eidētikas pasniedzēja – Izabella Reuta, kura savulaik pati mācījusies Maskavā – slepenā, atmiņas trenēšanas un pētniecības institūtā, kurš krievu laikos bijis slēgts. Viņa ir tā, kura Latvijas psiholoģijas augstskolās studentiem māca eidētikas zinātni, un dažkārt rīko arī seminārus, kuros stāsta par atmiņas trenēšanas tehnikām. „Manuprāt, neviena cita tik spēcīga speciālista šajā jomā Latvijā pagaidām nav,” apgalvo Dace Rolava.

Kā attīstīt savu atmiņu?

Eidētikā ir speciālas metodikas un uzdevumi, kurus vari veikt arī mājās.

Tikai vispirms pareizi būtu izzināt, kura no atmiņām tev jau no dabas ir attīstīta vislabāk. Tātad, spēcīgāk darbojas dzirdes, redzes, vai sajūtu centrs. Un tad, visu svarīgo informāciju, kuru nepieciešams atcerēties, jācenšas pārveidot tā, lai tu to sevī ievadītu caur centru, kurš ir visaktīvākais.

Piemēram, ja tev jāiegaumē telefona numurs, tad to uzraksti, ja labāk spēj atcerēties, kad ciparus redzi. Ja vieglāk atcerēties, izmantojot dzirdi, tad ciparus nosauc, vai lūdzu tos kādam noskaitīt. Savukārt, ja spēcīgāks ir tavs sajūtu centrs, pacenties atrast kādu sajūtu, ko tevī rada šie cipari, lai pēc tam, vadoties pēc tās, šos skaitļus varētu atkodēt.

Izmanto to centru, kurš strādā labāk, un to arī trenē. Un necenties attīstīt redzes atmiņu, ja tu labāk uztver ar dzirdi! Mēģini iegaumēt visu nepieciešamo, vairāk izmantojot dzirdes atmiņu, jo tad tava zemapziņa un visi iekšējie procesi palīdzēs informāciju labāk atcerēties.

Ikvienam vajadzētu trenēt to mehānismu, kurš strādā vislabāk! Uzskatu, ja tev ir talants, tad jāattīsta to, nevis jācenšas uztrenēt kaut ko, kas nav dabas dota spēcīgā puse. Tas prasa daudz vairāk laika un spēka, un nereti arī nedod nekādu rezultātu.

Atkārto to, ko tu gribi atcerēties! Trenē atmiņu ar dzejoļu mācīšanos un skaitīšanu, ar dažādu faktu un svešvārdu iegaumēšanu.

Tomēr vislabāk atmiņu trenēt ar tēlu piesaisti, veidojot tēlainas sakarības. Ir tāda anekdote par sievu, kura sūta savu vīru uz veikalu. Lai atcerētos, kas jāpērk, viņš pieliek roku pie krūtīm un iegaumē, ka jānopērk piens, tad pieliek roku olām un atceras – jāiegādājas olas... Pārfrāzējot šo anekdoti, var teikt, ka atmiņu vislabāk trenēt tieši šādā veidā. To, kas tev jāatceras, sasaisti ar kādu tēlu, citu vārdu, vai ar kādu formu. Tad nepieciešamā informācija labāk saglabāsies atmiņā!

Mūsu domāšana ir tēlaina. Austrumniekiem tā joprojām ir spēcīgi tēlaina, kamēr mēs – rietumnieki – kļūstam aizvien racionālāki. Tomēr šāda veida domāšana mūsos joprojām ir, tādēļ to jāizmanto!

Ir cilvēki, kuru atmiņa ir unikāla un viņi pat negribot spēj atcerēties arī to, ko, iespējams, nemaz nevajadzētu. Nav vēlams iegaumēt par daudz lieka. Mūsu atmiņa ir arī izmērāma, tādēļ to noteikti nevajadzētu piesārņot ar informāciju, kuru vari ierakstīt datorā, piezīmju grāmatiņā, diktofonā, vai kaut kur citur. Savā atmiņā censties noglabāt tikai to, kas ar tevi ir saistīts personīgi – savas emocijas un pārdzīvojumus, kas saistīti ar tavu tiešo dzīvi. Lai to visu vari atcerēties un pēcāk, atsaucot atmiņā pieredzētās ainas, skaņas, vai sajūtas, baudīt.

Līva Zaksa, speciāli www.sieviesuklubs.lv